Gamze

Turecko

/media/projects/volunteers/gamze_3.jpg

Evropská dobrovolná služba: 12.4.2019-11.2.2020

 

Článek duben/2019

Ahoj, jmenuji se Gamze, jsem z města Gaziantep v Turecku. Jsem nový dobrovolník ve Středisku volného času Ivančice. Jsem absolventem oboru mezinárodní vztahy na univerzitě Mustafa Kemala. Na univerzitě ještě studuji obor veterinární sestra a laborantka. Miluju zvířata a přírodu. Ráda čtu a ráda se zdokonaluji v nových věcech. Hraju na housle, převážně folklór. Mám ráda tenis, tanec a sporty obecně. Ráda pletu, vyšívám, maluji a vyrábím šperky. Věnovala jsem se prodeji a marketingu ve firmě zabývající se logistikou. Myslím, že to ale nebylo úplně pro mě. Řekla jsem si, že když žiju jen jednou, mělo by to stát za to. A teď jsem tady. Jsem velmi ráda, že jsem v Ivančicích. Je to pěkné malé město. Ráda poznávám svět. Ráda se učím nové věci o kultuře jiných zemí. Myslím, že jsou na světě dva typy lidi - dobří a zlí. Jinak lidi nerozlišuji. Roky plynou jako voda a nic se nedá vrátit zpět, takže bychom si měli každý moment užít. A myslím, že si to tu s ostatními užijeme.

Mojí vysílající organizací je The Pi Youth Association, Izmir. Organizace funguje od března 2014, byla založena za účelem pomoci mladým lidem rozvíjet pozitivní postoje a chování, přispívat k jejich znalostem a dovednostem a provádět studie o řešení problémů mládeže na základě vývoje v Evropě a ve světě. Jejich cílovou skupinou jsou také ženy, osoby se zdravotním postižením, uprchlíci, lidé žijící v Turecku ve věku 15-30 let a také znevýhodnění mladí lidé.

Myslím, že Turecko je jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Turecko je prezidentská republika. Bylo součástí Osmanské říše až do roku 1923, kdy Mustafa Kemal Atatürk založil Tureckou republiku. Většina území Turecka se nachází v Anatolii - Malá Asie. Turecko, obklopené mořem na třech stranách, se skládá ze dvou poloostrovů oddělených Istanbulským průlivem a průlivem Dardanelles. Tyto průlivy oddělují Asii od Evropy. 3% celkové rozlohy Turecka se nachází na evropském kontinentu a 97% na asijském kontinentu. Populace Turecka je okolo 82.810,000.

Další zajímavosti:

-v Turecku je více než 82 000 mešit

-kostel sv. Petra poblíž Antakye je považován za jeden z vůbec nejstarších křesťanských kostelů

-naše turecká abeceda se skládá z 29 písmen (Latino)

-dva ze sedmi divů světa se nachází na území Turecka - Mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efesu.

-13 památek nacházejících se na území Turecka je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO

-Gaziantep a Hatay City jsou pro svoji gastronomii součástí světového kulturního dědictví UNESCO

-Mustafa Kemal Atatürk udělil ženám v roce 1930 právo volit

-Turecko je 6. nejoblíbenější turistickou destinací na světě

 Nezapomeňte moji krásnou zemi navštívit. V Turecku jsou různé kultury, náboženství i různí lidé. Máme vynikající kuchyni. Jsme přátelští a veselí.

 

Článek únor/2020

Ahoj, právě jsem dokončila svoje dobrovolnictví ve Středisku volného času Ivančice. Prožila jsem zde celých 10 měsíců. Získala spoustu nových zkušeností, potkala nové lidi a měla možnost poznat rozdílnou českou kulturu.

Díky rozmanitosti práce ve středisku volného času jsem získala zajímavé i užitečné zkušenosti. Během projektu jsem byla součástí nejdříve tanečního kroužku, poté jsem si vyzkoušela kroužek tenisu. Dále to byly různé sportovní aktivity, práce s dětmi v dětském centru, klub mládeže, pomoc s přípravou materiálu na různé akce a události, keramické a tvořivé kroužky nebo například letní tábory. Také jsem měla prezentace ve školách o turecké kultuře a tureckém jazyce. Mým nejoblíbenějším kroužkem byla keramika a tvoření, kde jsem mohla tvořit vlastní věci a výrobky podle svých představ. To mě bavilo. Měla jsem také svůj mini projekt - tvoření návrhů a výroba šperků. Jako svůj druhý mini projekt jsem si zvolila výrobu malých panenek, které jsme tvořili společně s dětmi.

Během projektu jsem měla i velký prostor k cestování, navštívila jsem spoustu zemí a měst. Poznávala jsem nové kultury a také nové lidi. Teď odcházím s pěknými vzpomínkami. Po zbytek života budu na tohle všechno vzpomínat s úsměvem na tváři. Děkuji za vše.

 

Fotogalerie

Akce, tábory, soutěže, turnaje a další

Navštívit

Videogalerie

Akce, tábory, soutěže, turnaje a další

Navštívit